Formalności przy zakupie używanego auta

dobre
pytanie
0
złe
pytanie

Jakie muszę załatwić formalności i jakie ponieść opłaty kupując używane auto, żeby je zarejestrować?

rejestracja samochodu, ,

Ostatnią odpowiedź dodano 04.11.2014. Pytanie zadał(a) o

1 Odpowiedź

0

1. Dobrze spisać umowę pomiędzy sprzedającym, a kupującym. Umowa powinna zawierać dane osobowe, dane i opis pojazdu (numer rejestracyjny, VIN, pojemność i rok produkcji), cenę i oświadczenie, że kupujący jest świadomy stanu technicznego samochodu.
2. Mając umowę mamy 14 dni na to, aby udać się do urzędu skarbowego, zarejestrować umowę i opłacić podatek, o ile dokument potwierdzający kupno zobowiązuje do tego kupującego. Jest to paradoksalnie podatek od wzbogacenia się i musimy go uiścić w terminie, inaczej czeka nas kara ze strony skarbówki. W tym celu musimy pozyskać PIT PCC-3 (znajdziemy go w Internecie bądź w urzędzie). Uważajmy na to, aby dokładnie, starannie i bezbłędnie go wypełnić. Podatek wynosi 2% wartości samochodu. Urzędnik odszuka wartość rynkową auta w swoim katalogu ( nie warto zaniżać kwoty na umowie). Przy opłacaniu podatku musimy okazać urzędnikowi umowę kupna-sprzedaży.
3. Gdy już opłacimy podatek i na naszej umowie widnieje stempel urzędu skarbowego, możemy udać się do rejonowego urzędu komunikacji, aby przerejestrować samochód na siebie. W tym celu musimy mieć umowę i najlepiej dowód wpłaty podatku oraz dowód osobisty, a także tablice rejestracyjne samochodu. Na podstawie tych dokumentów, otrzymamy tymczasowy dowód rejestracyjny, którego ważność to 30 dni. Dostaniemy również nowe tablice. Jeśli nasze auto posiada kartę pojazdu, jest ona również niezbędna do procesu rejestracji. Koszt rejestracji to około 170 złotych. Nie zapomnijmy, aby po 30 dniach odebrać ?sztywny? dowód samochodu. Przed kupnem upewnijmy się też, że pojazd posiada ważny przegląd techniczny i ubezpieczenie OC. Bez tego nie zarejestrujemy auta.
Samochód kupujemy wraz z ubezpieczeniem OC. Powinniśmy udać się do ubezpieczyciela, wymówić umowę i wykupić ubezpieczenie na siebie lub przepisać istniejące. Wiąże się to z przeliczeniem zniżek. Jeśli poprzedni właściciel miał większe zniżki niż my, będziemy musieli dopłacić. Jeśli to my mamy wyższe zniżki, pieniądze zostaną nam zwróco

odpowiedzi udzielił(a) o godzinie

Twoja Odpowiedź:

Odpowiedź:
Twój nick:
WWW:
(podaj adres swojej strony jeśli chcesz ją zareklamować)
Podaj wynik:  =   

 

<<<

 

i prowadź dyskusję na forum!