UPS w topologii offline, line interactive, czy online - opinie

dobre
pytanie
6
złe
pytanie

Stoję przed koniecznością zakupu awaryjnego zasilacza UPS i widzę, że jeden z ich parametrów to topologia - offline, line interactive i online. UPS ma zabezpieczyć komputer Intel Atom, dwa 24 portowe switche Cisco i modem Funbox przed niebezpiecznymi wahaniami napięcia z sieci. Dobrze jakby chronił także przed skokami napięcia przy burzy.
Proszę speców w tej materii o pomoc w wyborze pomiędzy UPS w topologii offline, line interactive i offline, a także innych parametrów które będą ważne przy mojej konfiguracji urządzeń.

, , , , , , ,

Ostatnią odpowiedź dodano 21.11.2015. Pytanie zadał(a) o

1 Odpowiedź

3

Roman, myślę że na start przyda Ci się trochę teorii na temat topologii występujących w UPS:

UPS typu offline to zasilacz awaryjny cechujący się najprostszą budową i, dzięki temu, najniższą ceną końcową. Składa się on zazwyczaj z akumulatora, prostownika zamieniającego prąd przemienny na stały, falownika zamieniającego prąd stały na przemienny i zestawu najprostszych filtrów. Podczas normalnej pracy UPS typu offline stale monitoruje poziom napięcia i nie ingeruje w nie tak długo, jak spełnia ono określone normy.
Przekroczenie zakresu tolerancji (czyli zanik lub nagły skok napięcia) powoduje uruchomienie falownika i natychmiast, po ustabilizowaniu napięcia, jest ono podawane na wyjścia. Cały proces zajmuje, w zależności od UPS-a, od kilku do kilkudziesięciu milisekund. Decydując się na awaryjny zasilacz do komputera o topologii offline trzeba koniecznie zwrócić uwagę na kształt krzywej wyjściowego napięcia zasilającego.
W tanich konstrukcjach zdarza się, że ma ona przebieg prostokątny. Taki UPS nie nadaje się do zasilania komputera ani żadnej skomplikowanej elektroniki. Niezbędne minimum to aproksymowana sinusoida, ale zdecydowanie lepsza jest pełna sinusoida.

Nieco bardziej zaawansowane są zasilacze awaryjne UPS o topologii line interactive. W odróżnieniu od urządzeń typu offlinemonitorują również kąt przesunięcia fazowego i częstotliwość napięcia. Dzięki temu z reguły szybciej są w stanie zsynchronizować parametry prądu generowanego przez falownik z siecią energetyczną i tym samym podać na wyjścia stabilne, pozbawione zakłóceń napięcie zasilające.
W rezultacie nawet tańsze zasilacze awaryjne o topologii line interactive odznaczają się bardzo krótkimi czasami reakcji, zwykle nie przekraczającymi kilkunastu milisekund. Dodatkowo takie UPSy generują dobre jakościowo napięcie. W zasadzie standardem w tańszych modelach jest aproksymowana sinusoida. Bez żadnych problemów można jednak znaleźć takie, które generują czystą sinusoidę.
Nieco lepsze zasilacze awaryjne UPS o topologii line interactive mają dodatkowo układy automatycznie stabilizujące napięcie w trakcie pracy sieciowej AVR. Dzięki temu w razie niewielkiego spadku lub skoku napięcia nie przełączają się one na tryb pracy akumulatorowej, jak robią to UPS typu offline, lecz korygują wyjściowe napięcie podnosząc je lub obniżając. To sprawia, że sprzęt otrzymuje cały czas prąd o dobrych, spełniających normy parametrach, a my możemy bez przeszkód pracować. Jest to korzystne zarówno z punktu widzenia trwałości UPS-a (szczególnie dla akumulatorów), który pracując w sieciach, gdzie wahania napięcia występują dość często, nie przełącza się nieustannie, jak również praktycznego. Nie ogranicza nas bowiem czas pracy determinowany pojemnością akumulatorów.

Najbardziej zaawansowane konstrukcyjnie (i zdecydowanie najdroższe z omawianych) są zasilacze UPS o topologii online. Podłączone do nich urządzenia są całkowicie odizolowane od sieci elektrycznej, toteż nie ma mowy o tym, by docierały do nich jakiekolwiek zakłócenia. Oznacza to, że otrzymują one cały czas prąd o optymalnych, zgodnych z normami parametrach, generowany przez stale pracujący falownik. Mamy tu do czynienia z mechanizmem podwójnej konwersji. Najpierw prostownik zamienia prąd przemienny na stały, który jest wykorzystywany do ładowania akumulatorów oraz zasilania falownika, który ponownie wytwarza prąd przemienny. Tym samym napięcie wejściowe nie ma żadnego wpływu na napięcie wyjściowe dostarczane przez UPS i podłączone urządzenia są zasilane w sposób ciągły. W razie zaniku napięcia nie ma mowy o jakimkolwiek przełączaniu, a tym samym opóźnieniach i zakłóceniach związanych z tym procesem - po prostu przestaje pracować prostownik, a falownik jest zasilany z wbudowanego akumulatora. Zasilacze UPS o topologii online generują bardzo wysokiej jakości napięcie wyjściowe. Jego krzywa ma przebieg idealnie sinusoidalny, zatem można do nich podłączać praktycznie wszystkie urządzenia elektroniczne.

odpowiedzi udzielił(a) o godzinie

Twoja Odpowiedź:

Odpowiedź:
Twój nick:
WWW:
(podaj adres swojej strony jeśli chcesz ją zareklamować)

 

<<<

 

i prowadź dyskusję na forum!

Zobacz powiązane pytania na Forum

57
głosów
395
wypowiedzi
75158
wyświetleń

Telewizor Samsung LED sam wyłącza się i włącza

Mamy problem z 55" telewizorem Samsung LED UE55ES7000SXXH z serii 7 - miesiąc po zakończeniu dwuletniej gwarancji zepsuł się. Początkowo zaczął się...

Dodano 03.02.2015

1
głosów
0
wypowiedzi
6366
wyświetleń

Jak wymienić żarówki halogenowe na ledowe?

Mam w kuchni górne oświetlenie nadszafkowe halogenowe - 5 punktów świetlnych w drewnianym gzymsie. Chcę wymienić żarówki halogenowe na ledowe. Jak...

Dodano 17.10.2019

46
głosów
11
wypowiedzi
3720
wyświetleń

Sprzęt BHP do rozdzielni elektrycznych 15kV

Mam do wyposażenia dwie rozdzielnie elektryczne 15 kV i poszukuję sprzętu BHP na wyposażenie. Proszę o informację jaki powinien być sprzęt i gdzie...

Dodano 31.08.2015

1
głosów
3
wypowiedzi
7288
wyświetleń

Jaki multimetr warto kupić

Witam, Rozpoczynam zabawę z elektroniką, lecz jaki miernik kupić niedrogi, ale też dokładny i funkcyjny. Jaki multimetr...

Dodano 30.09.2015

3
głosów
1
wypowiedzi
6525
wyświetleń

Opinie o Serwer Rack 1U Intel Atom D2500

Zastanawiam się nad zakupem komputera, który służyłby jako serwer w lokalnej sieci osiedlowej. Jego zadaniem byłoby monitorowanie działania urządzeń...

Dodano 28.12.2014

i dyskutuj o nim publicznie!